Romane Dyvesa 2022

Już po raz 34. Gorzów Wielkopolski będzie gospodarzem Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa (Cygańskie Dni). Jeden z najstarszych i najbardziej cenionych na świecie festiwali muzyki oraz kultury cygańskiej odbędzie się w sobotę 28 maja o godzinie 20:30 w gorzowskim amfiteatrze.

 

W tym roku przed gorzowską publicznością swoje umiejętności wokalne oraz taneczne zaprezentują m.in. Viki Gabor, Stanisław Karpiel Bułecka, Rafał Brzozowski, Dżambo Agusevi Orchestra, Mr. Žarko, Izabela Szafrańska, Liza Kotlyarenko, Ewelina Gabor oraz Sara Czureja.

 

Tradycyjnie już nie zabraknie również Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno, który jest gospodarzem festiwalu. Założycielem zespołu jest Edward Dębicki – kompozytor, wirtuoz akordeonu, aktor i autor, ale nade wszystko kustosz kultury cygańskiej.

 

- Będzie to kolejny wyjątkowy festiwal pełen kolorów, energii i żywiołowego tańca. To wszystko jest nieodłącznym elementem naszej cygańskiej kultury, którą po raz 34. pragniemy Państwu zaprezentować na gorzowskiej scenie – mówi Edward Dębicki.

 

Każdego roku Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa łączą w sobie różnorodność, nowoczesność i otwartość z dbałością o kulturowy autentyzm, a także artystyczny poziom.

 

Koncert galowy będzie nagrywany przez ekipę programu TVP2. Wydarzenie poprowadzi Tomasz Wolny wraz z Manuelem Dębickim.

 

Romane Dyvesa to najstarszy i najbardziej ceniony festiwal cygański w Europie. Odbywa się nieprzerwanie już od ponad 30 lat. Wszystko zaczęło się od marzenia ambitnego Edwarda Dębickiego, który zapragnął uczyć się w szkole muzycznej. Był zdeterminowany i w końcu udało mu się postawić na swoim - zatrzymał rodzinny tabor w mieście nad Wartą. Po pewnym czasie założył Cygański Teatr Muzyczny Terno, a później stworzył festiwal Romane Dyvesa, dzięki któremu Gorzów Wielkopolski zaznaczył się na mapie świata jako kolebka kultury cygańskiej.

 

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim przy wsparciu Miejskiego Centrum Kultury. Głównym mecenasem jest miasto Gorzów Wielkopolski. Bilety na koncert galowy można kupić za pośrednictwem strony internetowej abilet.pl oraz w kasach amfiteatru przed koncertem.

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Województwa Lubuskiego oraz Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Patronem medialnym wydarzenia jest Program Drugi Telewizji Polskiej.

 

Romane Dyvesa, czyli Cygańskie Dni odbędą się w sobotę 28 maja w gorzowskim amfiteatrze przy ul. Drzymały. Początek koncertu o godzinie 20.30.

 

  • Wydarzenie Zrealizowano przy Wsparciu Finansowym: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu 'Muzyka" zrealizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.Współorganizator Miejskie Centrum Kultury.