Wyjątkowo - jubileuszowo

Od 23 do 25 czerwca w Gorzowie odbędą się XXVII Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa 2016

Wyjątkowo - jubileuszowo

Tegoroczna edycja Festiwalu Romane Dyvesa 2016 będzie wyjątkowa - jubileuszowa 60-lecie Teatru Muzycznego Terno oraz pracy artystycznej Edwarda Dębickiego to idealna okazja do wielkiego muzycznego święta. "60 lat muzycznej wędrówki Edwarda Dębickiego i Terno" - to ważne losy naszego narodu: bieda i nietolerancja z jednej strony oraz wirtuozeria i przepiękne kolory barw muzyki, tańca i poezji romskiej. Na program złożą się m.in. utwory Edwarda Dębickiego, które na stałe wpisały się do dziedzictwa kulturowego Polski tj. piosenki z repertuaru Anny German, Edyty Geppert, muzyka filmowa oraz muzyka sięgająca korzeni, stworzona dla legendarnej Taborowej Orkiestry Harfiarzy. Program wzbogacą tańce w unikalnej choreografii, nawiązującej do rodowych tańców taborowych m.in. Serbianki, tańców z chustami. Do Teatru Terno zostaną zaproszeni goście specjalni z Rosji, Szwecji, Mołdawii, Hiszpanii, Rumunii, którzy poznali w Gorzowie autentyczną kulturę romską i są już jej ikonami. Artyści ci zaprezentują przebogaty repertuar oryginalnych lirycznych i dramatycznych pieśni, romansów cygańskich i brawurowych tańców, opracowanych zarówno w dawnych czasach, jak i współczesnych. Różnorodność koncertu jubileuszowego zapewnią gościnnie zaproszone, największe gwiazdy muzyki romskiej na świecie, razem z Terno wystąpią m.in. Mahala Rai Banda z Rumunii, Michelle Nascimento z ognistym flamenco z Hiszpanii, Natasha Buzyleva z Rosji, Witt Michaj solista legendarnej Romy, Dumitru Harea wirtuoz fletni pana z Mołdawii. Koncert Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno zwieńczy występ wszystkich artystów festiwalu.

Publiczność najważniejsza

Przygotowaliśmy festiwal, który będzie miał wyjątkową oprawę, zgromadzi czołowych artystów romskich z całego świata, wrażeń artystycznych na najwyższym poziomie. Zespoły zaproszone do tej edycji to prawdziwe perły w swoim gatunku. Swoją autentycznością, grą na żywo, niespotykaną oryginalnością oraz co najważniejsze profesjonalizmem, dbając o utrzymanie i ochronę tradycji oraz wartości kultury romskiej, zjednują sobie wielopokoleniową, wielokulturową publiczność z Gorzowa, regionu, Polski i całej Europy.

Patronat Telewizyjnej Dwójki

Patronat medialny nad imprezą sprawuje w tym roku między innymi TVP2. Koncert galowy w gorzowskim amfiteatrze zostanie zarejestrowany i wyemitowany na antenie telewizyjnej dwójki 2 lipca br. To duże wyróżnienie – zaznaczają organizatorzy i liczą, że obecność znanych i lubianych prezenterów Aleksandry Rosiak i Tomasza Kammela pozowoli zgromadzić na widowni jeszcze liczniejsza publicznosć niż w latach ubiegłych .

Gipsy is cool – odmładzamy publiczność festiwalu

W tym roku festiwal Romane Dyvesa poprzedzony i uzupełniony jest kampanią informacyjno-społeczną wśród gorzowskiej młodzieży. Romane Dyvesa - Gypsy is cool - muzyka, bogactwo kulturowe Romów – to hasło prelekcji i wykładów które na miesiac przed imprezą, wspólnie z Manuelem Debickim, synem Edwarda, poprowadzi Tamasz Kammel. Kampania ma na celu zbudować most tolerancji pomiędzy społecznościami oraz przybliżyć bogactwo oraz różnorodna muzykę Romów. Ponadto spotkania mają wypromować wśród młodzieży Festiwal Romane Dyvesa, jako ważnego wydarzenia na mapie kulturowej Gorzowa i Polski. Tym samym, organizotorzy liczą, na wymiane pokoleniową wśród festiwalowej publiczności. Prelekcje w I i II Lo w Gorzowie zaplanowano na 23 maja br.

  • Wydarzenie Zrealizowano przy Wsparciu Finansowym: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu 'Muzyka" zrealizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Narodowego Centrum Kultury, Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.Współorganizator: Miejskie Centrum Kultury oraz Narodowe Centrum Kultury.